Региональные представительства ИГКР
Все об исследованиях
Научные конференции
Отчеты о работе УАМ
|
 |
Добрый день, уважаемые посетители!
Третейский суд создан Всеукраинской общественной организацией “Украинская Ассоциация Маркетинга” (дальше – ООО “УАМ”), зарегистрирован Министерством юстиции Украины 18 августа 1999 г., свидетельство №1214, осуществляет свою деятельность согласно действующему законодательству Украины на постоянной основе без статуса юридического лица.
Свои вопросы Вы можете задать по адресу umaukr@mail.ru
Загальні положення
РОЗДIЛ I
ЗАГАЛЬНI ПОЛОЖЕННЯ
Стаття 1. Статус Положення про Третейський суд
Дане Положення визначає порядок органiзацii та дiяльностi постійно діючого Незалежного Третейського суду при Всеукраїнській громадській організації “Українська Асоціація Маркетингу” (надалi – “Третейський суд”).
Стаття 2. Утворення Третейського суду
Третейський суд утворюється Всеукраїнською громадською організацією “Українська Асоціація Маркетингу” (надалі – ВГО “УАМ”), яка зареєстрована Міністерством юстиції України 18 серпня 1999 р., свідоцтво №1214, який дiє згідно чинного законодавства України на постiйнiй основi без статусу юридичної особи.
Стаття 3. Місцезнахождення Третейського суду
Місцезнаходження постійно діючого Незалежного Третейського суду – м.Київ, пр. Перемоги 54/1, к. 436.
Стаття 4. Спори, пiдвiдомчi Третейському суду
Третейський суд вирiшує будь-які спори, які виникають з цивільних чи господарських правовідносин, що виникають мiж юридичними та/або фізичними особами, крім випадків, передбачених законом.
Стаття 5. Право передачi спору на розгляд – Третейського суду
Передати спiр на розгляд Третейського суду мають право юридичнi та /або фізичні особи, якi визнаються такими за дiючим законодавством України (крiм установ i органiзацiй державної влади). Спір може бути переданий на розгляд Третейського суду за наявності між сторонами третейської угоди, яка відповідає вимогам чинного законодавства.
Спір може також бути переданий на вирішення Третейського суду до прийняття компетентним судом (місцевий загальний суд чи місцевий господарський суд, відповідно до підвідомчості та підсудності, встановлених цивільним процесуальним чи господарським процесуальним законом) рішення у спорі між тими ж сторонами, з того ж предмета і з тих самих підстав.
Стаття 6. Третейська угода
Третейська угода може бути укладена у вигляді третейського застереження в договорі, контракті або у вигляді окремої письмової угоди.
Якщо сторони не домовилися про інше при передачі спору до постійно діючого третейського суду, а також при вказівці у третейській угоді на конкретний постійно діючий третейський суд регламент третейського суду розглядається як невід’ємна частина третейської угоди.
За будь-яких обставин у разі суперечності третейської угоди регламенту третейського суду застосовуються положення Регламенту.
Третейська угода укладається у письмовій формі. Третейська угода вважається укладеною, якщо вона підписана сторонами чи укладена шляхом обміну листами, повідомленнями по телетайпу, телеграфу або з використанням засобів електронного чи іншого зв’язку, що забезпечує фіксацію такої угоди, або шляхом направлення відзиву на позов, в якому одна із сторін підтверджує наявність угоди, а інша сторона проти цього не заперечує.
Посилання у договорі, контракті на документ, який містить умову про третейський розгляд спору, є третейською угодою за умови, що договір укладений у письмовій формі і це посилання є таким, що робить третейську угоду частиною договору.
У разі недодержання зазначених правил, третейська угода є недійсною.
Недійсність окремих положень договору, контракту, що містить третейське застереження, не тягне за собою недійсність такого третейського застереження.
Третейська угода може містити як вказівку про конкретно визначений третейський суд, так і просте посилання на вирішення відповідних спорів між сторонами третейським судом.
Стаття 7. Третейська угода і правонаступництво сторін
Якщо третейська угода укладена у вигляді третейського застереження, то вона вважається невід’ємною частиною угоди і щодо неї діють такі самі правила правонаступництва, що й до угоди в цілому.
Якщо третейська угода укладена у вигляді окремої угоди, то у разі заміни кредитора у зобов’язанні останній повинен повідомити нового кредитора про її існування. Зміна третейської угоди в такому випадку можлива лише за умови явно вираженої згоди іншої (інших) сторони (сторін) угоди.
Стаття 8. Принципи органiзацiї i дiяльностi – Третейського суду
Третейський суд створюється i дiє на принципах:
1) законностi;
2) незалежності третейських суддів та підкорення їх тільки законові;
3) рівності всіх учасників третейського розгляду перед законом і третейським судом;
4) змагальності сторін, свободи в наданні ними третейському суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості;
5) обов’язковості для сторін рішень Третейського суду;
6) добровільності утворення Третейського суду;
7) добровільності згоди третейських суддів на їхнє призначення чи обрання у конкретній справі;
8) арбітрування;
9) самоврядування;
10) всебічності, повноти та об’єктивності вирішення спорів;
11) сприяння сторонам у досягненні ними мирової угоди на будь-якій стадії третейського розгляду.
Стаття 9. Законодавство, яке застосовуєтьсяТретейським судом при вирішенні спорів
Третейські суди вирішують спори на підставі Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів та міжнародних договорів України.
Третейський суд у випадках, передбачених законом або міжнародним договором України, застосовує норми права інших держав.
У разі відсутності законодавства, що регулює певні спірні відносини, третейські суди застосовують законодавство, яке регулює подібні відносини, а за відсутності такого третейські суди застосовують аналогію права чи керуються торговими та іншими звичаями, якщо останні за своїм характером та змістом властиві таким спірним відносинам.
Стаття 10. Склад Третейського суду
Склад третейського суду формується шляхом призначення чи обрання третейських суддів (третейського судді).
Третейський суд може розглядати справи в складі одного третейського судді або в будь-якій непарній кількості третейських суддів.
У постійно діючому третейському суді кількісний та персональний склад третейського суду визначається за правилами, встановленими регламентом третейського суду.
У третейському суді для вирішення конкретного спору сторони на свій розсуд можуть домовитися про кількісний і персональний склад третейського суду.
За всіх умов третейський суд може розглядати справи в будь-якій непарній кількості третейських суддів.
Якщо сторони не погодили кількісний склад третейського суду в третейському суді для вирішення конкретного спору, то третейський розгляд здійснюється у складі трьох суддів.
Стаття 11. Формування складу третейського суду
Формування складу третейського суду в постійно діючому третейському суді здійснюється в порядку, встановленому регламентом третейського суду.
Формування складу третейського суду в третейському суді для вирішення конкретного спору здійснюється в порядку, погодженому сторонами.
Якщо сторони не погодили іншого, то формування складу третейського суду в третейському суді для вирішення конкретного спору здійснюється в такому порядку:
1) при формуванні третейського суду в складі трьох і більше третейських суддів кожна із сторін призначає чи обирає рівну кількість третейських суддів, а обрані у такий спосіб третейські судді обирають ще одного третейського суддю для забезпечення непарної кількості третейських суддів. Якщо одна із сторін не призначить чи не обере належної кількості третейських суддів протягом 10 днів після одержання прохання про це від іншої сторони або якщо призначені чи обрані сторонами третейські судді протягом 10 днів після їх призначення чи обрання не оберуть ще одного третейського суддю, то розгляд спору в третейському суді припиняється і цей спір може бути переданий на вирішення компетентного суду;
2) якщо спір підлягає вирішенню третейським суддею одноособово і після звернення однієї сторони до іншої з пропозицією про призначення чи обрання третейського судді сторони не призначать чи не оберуть третейського суддю, то розгляд спору в третейському суді припиняється і цей спір може бути переданий на вирішення компетентного суду.
Головуючий складу третейського суду у справі та третейський суддя у випадку, передбаченому абзацом першим пункту 1 частини третьої цієї статті, обираються не менш як двома третинами від призначеного чи обраного складу суду шляхом відкритого голосування.
Сторони та призначені чи обрані ними третейські судді при призначенні чи обранні у відповідних випадках третейських суддів або головуючого складу третейського суду повинні забезпечувати додержання вимог цього Закону.
Стаття 12. Вимоги до третейських суддів
Третейські судді не є представниками сторін. Третейським суддею може бути призначена чи обрана особа, яка прямо чи опосередковано не заінтересована в результаті вирішення спору, а також має визнані сторонами знання, досвід, ділові та моральні якості, необхідні для вирішення спору.
Третейськими суддями не можуть бути:
особи, які не досягли повноліття, та особи, які перебувають під опікою чи піклуванням;
особи, які не мають кваліфікації, погодженої сторонами безпосередньо чи визначеної у регламенті третейського суду;
особи, які мають судимість;
особи, визнані в судовому порядку недієздатними.
У разі одноособового вирішення спору третейський суддя постійно діючого третейського суду повинен мати вищу юридичну освіту. У разі колегіального вирішення спору вимоги щодо наявності вищої юридичної освіти поширюються лише на головуючого складу третейського суду.
При вирішенні спору третейським судом для вирішення конкретного спору угодою сторін можуть бути встановлені додаткові вимоги до третейських суддів.
Стаття 13. Підстави відводу чи самовідводу – третейського судді
Третейський суддя не може брати участі у розгляді справи, а після його призначення чи обрання підлягає відводу чи самовідводу:
- якщо він особисто чи опосередковано заінтересований у результаті розгляду справи;
- якщо він є родичем однієї із сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, або перебуває з цими особами чи сторонами в особливих стосунках;
- на його прохання або за спільним рішенням сторін;
- у разі встановлення стороною обставин, які дають їй підстави вважати упередженим або необ’єктивним ставлення третейського судді до справи, про яке сторона дізналася після його обрання чи призначення;
- у разі тривалого, більш як один місяць від дня призначення чи обрання, невиконання ним обов’язків третейського судді у конкретній справі;
- у разі виявлення невідповідності третейського судді вимогам, встановленим статтею 18 цього Закону;
- якщо третейський суддя бере участь у вирішенні спору, який прямо чи опосередковано пов’язаний з виконанням ним службових повноважень, наданих державою.
Жодна особа не може бути третейським суддею у справі, в якій вона раніше брала участь як третейський суддя, але була відведена чи заявила самовідвід, як сторона, представник сторони або в будь-якій іншій якості.
У третейському суді для вирішення конкретного спору угодою сторін можуть бути встановлені додаткові підстави для відводу чи самовідводу третейського судді.
Стаття 14. Порядок відводу чи самовідводу – третейського судді
У разі звернення до особи за отриманням згоди на обрання чи призначення її третейським суддею у конкретній справі ця особа повинна повідомити про наявність обставин, які є підставами для відводу чи самовідводу відповідно до статті 19 цього Закону.
Третейський суддя повинен без зволікання повідомити сторони про підстави його відводу чи самовідводу, зазначені у статті 19 цього Закону, що виникли після початку третейського розгляду, та заявити самовідвід.
За наявності підстав, зазначених у статті 19 цього Закону, сторона може заявити про відвід обраного нею третейського судді лише у разі, якщо обставини, які є підставою для відводу призначеного чи обраного нею третейського судді, стали відомі цій стороні після його призначення чи обрання. Сторони можуть погоджувати процедуру відводу третейського судді у третейському суді для вирішення конкретного спору.
Процедура відводу третейського судді у постійно діючому третейському суді відповідно до чинного законодавства.
Якщо в третейській угоді або у регламенті третейського суду не визначена процедура відводу третейського судді, то письмова мотивована заява про відвід третейського судді має бути подана стороною протягом трьох днів після того, як цій стороні стали відомі обставини, які є підставою для відводу третейського судді відповідно до чинного законодавства.
У разі пропуску встановленого строку питання про прийняття заяви про відвід третейського судді вирішується Головою третейського суду залежно від причин пропуску строку, якщо інше не передбачено регламентом третейського суду.
Заява сторони про відвід подається третейському судді третейського суду для вирішення конкретного спору, кандидатура якого відводиться, або Голові постійно діючого третейського суду. За відсутності заперечень іншої сторони щодо заявленого відводу третейський суддя є відведеним з дня подання стороною заяви про його відвід.
Якщо інша сторона не погоджується з відводом третейського судді, вона має право протягом трьох днів подати Голові третейського суду свої мотивовані заперечення. В цьому випадку питання про відвід вирішується Головою третейського суду спільно з іншими третейськими суддями, призначеними чи обраними у справі, протягом п’яти днів з моменту отримання заяви сторони, рішення яких є обов’язковим для сторін.
Незалежно від заперечень сторони третейський суддя третейського суду для вирішення конкретного спору, якому заявлений відвід, не може брати участі у справі. Якщо протягом 10 днів після відводу такого третейського судді сторони не погодять іншої кандидатури, спір може бути переданий на вирішення компетентного суду.
Стаття 15. Припинення повноважень третейського судді, складу третейського суду
Повноваження третейського судді припиняються:
- за погодженням сторін;
- у разі відводу чи самовідводу;
- у разі набрання законної сили обвинувальним вироком суду щодо нього;
- у разі набрання законної сили судовим рішенням про визнання його обмежено дієздатним чи недієздатним;
- у разі його смерті, визнання його безвісно відсутнім або оголошення померлим рішенням суду, що набрало законної сили.
Повноваження складу третейського суду, яким вирішувався спір, припиняються після прийняття ним рішення по конкретній справі.
Стаття 16. Контракти третейських суддів
Для вирішення конкретного спору сторони та третейські судді можуть укладати між собою контракти, в яких обумовлюються взаємні права і обов’язки та інші питання.
Для вирішення конкретного спору третейський суддя отримує гонорар за свої послуги, розмір якого обумовлюється в контракті між ним та стороною.
Третейський суддя має право для вирішення конкретного спору укласти контракт та одержувати гонорар тільки від однієї із сторін спору.
Стаття 17. Склад витрат, пов’язаних з вирішенням спору третейським судом
До складу витрат, пов’язаних з вирішенням спору третейським судом, належать:
1) гонорари третейських суддів;
2) третейський збір, розмір, строки та порядок сплати якого сторонами визначаються регламентом третейського суду;
3) витрати, понесені третейськими суддями у зв’язку з участю в третейському розгляді, в тому числі витрати, понесені третейськими суддями на оплату проїзду до місця вирішення спору;
4) витрати, пов’язані з оплатою послуг експертів, перекладачів, якщо такі були запрошені чи призначені для участі в третейському розгляді;
5) витрати, пов’язані з оглядом і дослідженням речових та письмових доказів у їх місцезнаходженні;
6) витрати, понесені свідками;
7) витрати, пов’язані з оплатою стороною, на користь якої було прийнято рішення третейського суду, послуг представника, пов’язаних із наданням правової допомоги;
8) витрати, пов’язані з організаційним забезпеченням третейського розгляду;
9) витрати на листування третейського суду;
10) витрати на телефонний, телеграфний, телексний, факсимільний, електронний та інший зв’язок;
11) гонорар секретаря третейського суду та інші витрати, визначені регламентом третейського суду або контрактом з третейським суддею.
Розміри гонорарів третейських суддів постійно діючих третейських судів та порядок їх виплати третейським суддям визначаються відповідно до регламенту третейського суду.
У разі, коли третейський розгляд справи третейським судом не відбувся чи був припинений, сплачений сторонами третейський збір повертається сторонам, крім випадків, якщо це було зумовлено відводом усіх суддів, укладанням сторонами мирової угоди, відмовою позивача від позову та іншими обставинами, передбаченими чинним законодавством.
Надходження третейського суду, третейського судді, що пов’язані з вирішенням спору третейським судом відповідно до чинного законодавства – не є доходами від здійснення підприємницької діяльності.
Стаття 18. Розподіл витрат, пов’язаних з вирішенням спору третейським судом
Розподіл витрат, пов’язаних з вирішенням спору третейським судом, між сторонами здійснюється третейським судом згідно з третейською угодою або регламентом третейського суду. В разі відсутності посилань у третейській угоді або регламенті третейського суду на порядок розподілу витрат розподіл між сторонами витрат, які пов’язані з вирішенням спору, здійснюється третейським судом у такому порядку:
- при задоволенні позову витрати покладаються на відповідача;
- при відмові в позові – на позивача;
- при частковому задоволенні позову – на обидві сторони пропорційно розміру задоволених вимог.
Порядок розподілу витрат, пов’язаних з вирішенням спору третейським судом, зазначається у рішенні або ухвалі третейського суду.
Стаття 19. Компетенція третейського суду
Третейський суд, з додержанням вимог чинного законодавства, самостійно вирішує питання про наявність або відсутність у нього компетенції для розгляду конкретної справи.
Сторона має право заявити про відсутність у третейського суду компетенції стосовно переданого на його вирішення спору до початку розгляду справи по суті.
Сторона має право заявити про перевищення третейським судом меж його компетенції, якщо в процесі третейського розгляду виникне питання, розгляд якого не передбачено третейською угодою або яке не може бути предметом такого розгляду відповідно до регламенту третейського суду чи Закону України “Про третейські суди”.
З питань наявності чи відсутності компетенції третейський суд у зазначених випадках виносить мотивовану ухвалу.
Якщо третейський суд дійде висновку щодо неможливості розгляду ним конкретного спору внаслідок відсутності у нього компетенції, третейський розгляд припиняється, а витрати, понесені третейським судом, відшкодовуються сторонами в рівних частках.
При прийнятті позову третейський суд вирішує питання про наявність і дійсність угоди про передачу спору на розгляд третейського суду.
У разі, якщо третейський суд дійде висновку про відсутність або недійсність зазначеної угоди, він повинен відмовити в розгляді справи.
Про відмову у розгляді справи виноситься мотивована ухвала, яка надсилається сторонам. При цьому заявнику разом з ухвалою повертаються позовні матеріали.
Стаття 20. Визначення правил третейського розгляду
Правила третейського розгляду у третейському суді для вирішення конкретного спору визначаються чинним законодавством та третейською угодою.
З питань, не врегульованих регламентом третейського суду або третейською угодою у третейському суді для вирішення конкретного спору щодо правил третейського розгляду, третейський суд застосовує норми чинного законодавства України та може визначити власні правила третейського розгляду лише в тій частині, що не суперечить принципам організації та діяльності третейського суду, які визначені законодавством.
Строки вчинення процесуальних дій можуть бути продовжені лише за спільною згодою сторін та складу третейського суду, яким вирішується спір. Про продовження строку третейського розгляду постановляється відповідна ухвала.
Стаття 21. Гласність третейського розгляду
У разі, коли проти відкритого розгляду справи третейським судом висунуто хоча б однією стороною заперечення з мотивів додержання та збереження комерційної або банківської таємниці чи забезпечення конфіденційності інформації, справа розглядається у закритому засіданні.
Стаття 22. Місце проведення третейського розгляду
За загальним правилом місцем проведення третейського розгляду є місцем знаходження третейського суду – м.Київ.пр.Перемоги 54/1, к. 436.
Сторони можуть на свій розсуд обрати місце третейського розгляду у третейському суді для вирішення конкретного спору.
За відсутності такої домовленості місце третейського розгляду визначається третейським судом з урахуванням усіх обставин справи, зокрема, характеру справи, зручності обраного місця третейського розгляду для сторін та складу третейського суду.
Стаття 23. Мова третейського розгляду
Розгляд справ у третейському суді проводиться українською мовою, якщо інше не передбачено угодою сторін.
Сторона, яка надає документи чи письмові докази мовою іншою, ніж мова третейського розгляду, повинна забезпечити їх переклад на мову чи мови третейського розгляду.
Стаття 24. Конфіденційність
Третейський суд, суддя третейського суду не вправі розголошувати відомості та інформацію, що стали йому відомі під час третейського розгляду, без згоди сторін або їх правонаступників. Забороняється вимагати від третейського судді надання документів, відомостей та інформації, якими він володіє у зв’язку з третейським розглядом справи, крім випадків, передбачених законами України.
Стаття 25. Заміна третейського судді
У разі, якщо повноваження третейського судді припинені відповідно до чинного законодавства, інший третейський суддя призначається чи обирається згідно з правилами, які застосовувалися при призначенні чи обранні третейського судді, яким замінюється.
|
Третейський розгляд
Стаття 26. Визначення правил процедури
За умови дотримання правил цього Положення сторони можуть на свiй розсуд домовитись про процедуру розгляду справи Третейським судом.
В разi вiдсутностi такої угоди Третейський суд може з дотриманням правил цього Положення вести третейський розгляд таким чином, який вiн вважає належним. Повноваження, наданi Третейському суду, включають повноваження на визначення допустимостi, належностi, iстотностi та значущостi будь-якого доказу.
Стаття 27. Правила третейського розгляду
Правила третейського розгляду третейським судом визначаються Законом України.
Строк третейського розгляду не повинен перевищувати одного мiсяця з дня одержання Третейським судом належно оформленої позовної заяви i суми третейського збору.
Заява вважається поданою до Третейського суду у день передачi її до Третейського судду. При вiдправленнi заяви поштою, днем подачi заяви вважається день передачi її до пошти.
Голова Третейського суду за мотивованим зверненням складу Третейського суду чи однiєї iз сторiн має право продовжити цей строк.
Стаття 28. Вирiшення питання про можливiсть розгляду спору
Третейський суд вирiшує питання про наявнiсть i дiйснiсть угоди про передачу спору Третейському суду.
У разi, коли Третейський суд прийшов до висновку про вiдсутнiсть або недiйснiсть зазначеної угоди, вiн повинен вiдмовитись вiд розгляду справи.
Третейський суд зобов’язаний вiдмовитись вiд розгляду справи про спiр, який вiдповiдно до законодавства України вирiшується виключно судами, арбiтражними судами та iншими державними органами України.
Стаття 29. Учасники третейського розгляду
До складу учасникiв третейського розгляду входять: сторони та їх представники, якi беруть участь у засiданнi.
Третя особа може бути учасником третейського розгляду лише за умови згоди сторiн на її участь у третейському розглядi.
Треті особи беруть участь у третейському розгляді добровільно.
Треті особи не користуються правом оскарження рішення третейського суду.
Учасники третейського розгляду при розглядi справ повиннi мати належнi документи, що засвiдчують їх особу i повноваження.
Стаття 30. Форма i змiст позовноi заяви
При умовi досягнення згоди про розгляд спору в Третейському судi i склад суду, зацiкавлена сторона повинна викласти свої вимоги в формi письмовоi заяви, яка подається до Третейського суду.
В заявi повинно бути вказано:
1) найменування Третейського суду або склад третейського суду для вирішення конкретного спору;
2) дата i номер позовної заяви;
3) найменування і юридичні адреси сторiн, які є юридичними особами, та/або прізвище, ім’я, по-батькові, дата народження, місце проживання і місце роботи сторін, які є фізичними особами;
4) найменування і юридична адреса представника позивача, якщо він є юридичною особою, або прізвище, ім’я, по-батькові, дата народження, місце проживання і місце роботи представника, який є фізичною особою, у випадках, коли позов подається представником;
5) зміст вимоги, цiна позову, якщо позов пiдлягає грошовiй оцiнцi;
6) обставини, на яких грунтуються позовнi вимоги; посилання на вiдповiднi нормативнi акти i докази, що пiдтверджують викладенi в позовнiй заявi обставини;
7) обгрунтований розрахунок вимог, що стягуються чи оспорюються;
8) посилання на наявність третейської угоди між сторонами та докази їх укладення;
9) перелiк письмових документiв, що додаються до заяви;
10) пiдпис позивача або його представника з посиланням на документ, що засвідчує повноваження представника.
До позовної заяви додаються документи, що підтверджують:
1) наявність третейської угоди;
2) обгрунтованість позовних вимог;
3) повноваження представника;
4) направлення копії позовної заяви іншій стороні (опис вкладення про відправлення цінного листа, виписка з реєстру поштових відправлень тощо).
Стаття 31. Повiдомлення позивачу
В 5 денний строк з моменту одержання позовної заяви Третейський суд надсилає позивачу Положення, Перелiк осiб, що входять до складу Третейського суду, та повiдомляє про суму третейського збору, який позивач має сплатити на рахунок Третейського суду.
Якщо позов подано без додержання вимог, передбаченних чинним Положенням, Третейський суд пропонує позивачу усунути виявленi недолiки протягом 5 днiв з моменту одержання пропозицiї.
До усунення недолiкiв справа залишається без руху, а при невиконаннi пропозицiї судове впровадження припиняється.
Стаття 32. Несплата судового збору
Невиконання позивачем вимоги про представлення доказiв про сплату судового збору в 10-денний строк з дня одержання повiдомлення є пiдставою для припинення третейського провадження.
Стаття 33. Повiдомлення вiдповiдачу
Пiсля одержання належно оформленого позову протягом 5 днiв Третейський суд надсилає вiдповiдачу Положення та Перелiк осiб, що входять до складу Третейського суду.
Одночасно Третейський суд пропонує вiдповiдачу у 10 денний строк з моменту отримання ним позовних матерiалiв надiслати позивачу i до Третейського суду свої письмовi пояснення (вiдзив на позовну заяву) i всi документи, що пiдтверджують заперечення проти позову, заяву про залiк або зустрiчнi вимоги, якщо такi є, з вiдповiдним обгрунтуванням.
На мотивоване прохання вiдповiдача Головою Третейського суду згаданний строк для подання додаткових документiв може бути продовжений, але не бiльше як на 10 днiв.
Стаття 34. Залучення до справи iншого вiдповiдача
Якщо для правильного вирiшення спору до справи повинен бути залучений iнший вiдповiдач, Третейський суд залучає цього вiдповiдача при його згодi до розгляду спору в Третейському судi.
Стаття 35. Зустрічний позов
Відповідач вправі подати зустрічний позов для розгляду третейським судом, якщо такий позов є підвідомчим третейському суду та може бути предметом третейського розгляду до прийняття рішення по справі.
Третейський суд приймає зустрічний позов до спільного розгляду з первісним позовом, якщо обидва позови взаємно пов’язані та їх спільний розгляд є доцільним, зокрема, коли вони випливають з одних і тих самих правовідносин або коли вимоги за ними можуть зараховуватися.
Сторона зобов’язана надати відзив на пред’явлений до неї зустрічний позов у порядку та строки, що передбачені третейською угодою в третейському суді для вирішення конкретного спору або регламентом третейського суду.
Стаття 36. Підготовка справи до розгляду
Попередню підготовку справи до розгляду здійснює призначений Головою Третейського суду суддя третейського суду.
Склад Третейського суду перевіряє стан підготовки справи до розгляду і якщо визнає за необхідне, вживає додаткових заходів по підготовці справи, зокрема, вимагає від сторін письмові пояснення, докази та інші додаткові документи. Стаття
37. Відзив на позовну заяву
Відповідач повинен надати третейському суду письмовий відзив на позовну заяву. Відзив на позовну заяву направляється позивачу та третейському суду в порядку та строки, що передбачені третейською угодою у третейському суді для вирішення конкретного спору або регламентом третейського суду.
Неподання відповідачем відзиву на позовну заяву не звільняє його в подальшому від виконання вимог третейського суду про надання такого відзиву.
Стаття 38. Докази
Доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких третейський суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.
Засоби доказування визначаються третейською угодою з урахуванням вимог чинного законодавства.
У разі невизначеності цього питання у регламенті третейського суду або третейській угоді у третейському суді для вирішення конкретного спору засоби доказування визначаються третейським судом, що розглядає відповідну справу.
Обставини справи, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування.
Кожна сторона третейського розгляду повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Третейський суд має право вимагати від сторін надання доказів, необхідних для повного, всебічного і об’єктивного вирішення спору.
Якщо третейський суд визнає за необхідне одержати документи від підприємств, установ, організацій, які не є учасниками третейського розгляду, він своєю ухвалою уповноважує сторони або одну із сторін одержати відповідні документи та надати їх третейському суду.
Сторони повинні надавати третейському суду докази в оригіналах чи належним чином засвідчених копіях. Всі зібрані письмові докази разом з процесуальними документами сторін (позов, відзив на позов тощо) та третейського суду повинні зберігатися у справі в прошитому та пронумерованому вигляді.
Стаття 39. Слухання та розгляд за документами
За умови дотримання будь-якої iншої угоди сторiн Третейський суд приймає рiшення про те, чи проводити усне слухання справи для представлення доказiв або усних дебатiв, чи здiйснювати розгляд тiльки на пiдставi документiв та iнших матерiалiв. Проте, крiм того випадку, коли сторони домовились не проводити усного слухання, Третейський суд повинен провести таке слухання на вiдповiднiй стадiї розгляду, якщо про це просить будь-яка iз сторiн.
Сторонам досить завчасно повинно бути надiслано повiдомлення про будь-яке слухання та про будь-яке засiдання Третейського суду, що проводиться з метою огляду товарiв, iншого майна або документiв.
Всi заяви, документи або iнша iнформацiя, що подаються однiєю iз сторiн Третейському суду, повиннi бути одночасно переданi Третейським судом iншiй сторонi. Сторонам повиннi бути переданi також будь-якi висновки експертiв або iншi документи доказового характеру, на яких Третейський суд може базуватися при прийняттi свого рiшення.
Стаття 40. Неподання документiв або нез’явлення сторони
Ненадання витребуваних третейським судом доказів, інших письмових документів чи матеріалів, неявка у засідання третейського суду сторін або їхніх представників, які належним чином були повідомлені про розгляд справи і проведення засідання третейського суду, не є перешкодою для третейського розгляду і прийняття рішення, якщо причина ненадання документів або неявки сторін у засідання визнана третейським судом неповажною.
1. Вiдповiдач не подає своїх заперечень щодо позову – Третейський суд продовжує розгляд, не розцiнюючи таке неподання само по собi як визнання тверджень позивача;
2. Будь-яка сторона не з’являється на слухання або не подає документальнi докази, – Третейський суд може продовжити розгляд та прийняти рiшення на пiдставi доказiв, якi є у справi.
Стаття 41. Експертиза, призначена третейським судом
З метою правильного вирішення спору третейський суд має право зобов’язати сторони чи одну із сторін замовити проведення експертизи для роз’яснення питань, що потребують спеціальних знань, про що третейський суд виносить відповідну ухвалу. Наслідки невиконання стороною цих вимог визначаються регламентом третейського суду чи третейським судом для вирішення конкретного спору.
Підстави та порядок відводу експерта визначаються регламентом третейського суду або угодою сторін третейського розгляду для вирішення конкретного спору.
Стаття 42. Протокол засідання третейського суду
Протокол засідання третейського суду ведеться лише в разі наявності угоди між сторонами про ведення протоколу або коли ведення протоколу передбачено регламентом третейського суду.
Для ведення протоколу за згодою третейських суддів (третейського судді) сторонами може бути призначений секретар третейського розгляду. За його відсутності третейські судді можуть обрати секретаря із складу (крім Голови) третейського суду, яким вирішується спір.
У протоколі засідання третейського суду зазначаються:
- дата та місце розгляду справи;
- прізвища третейських суддів і секретаря;
- суть спору;
- найменування сторін, їхніх представників, свідків, експертів, інших осіб, які беруть участь у розгляді справи;
- заяви та клопотання сторін;
- вказівки та вимоги до сторін по справі, висунуті третейським судом;
- розклад засідань третейського суду;
- зміст пояснень сторін та інших осіб, які беруть участь у справі;
- подані під час третейського розгляду докази, відомості про їх огляд;
- узгодження сторонами питання про необхідність зберігання та умови зберігання рішень третейського суду;
- витрати, понесені сторонами.
Протокол підписується секретарем та всіма третейськими суддями, які розглядали справу.
Підстави та порядок відводу секретаря визначаються регламентом третейського суду або угодою сторін третейського розгляду для вирішення конкретного спору.
Стаття 45. Винесення рiшення
Третейським судом Рiшення по спору виноситься Третейським судом пiсля дослiдження всiх обставин справи.
Коли суд складається iз трьох або бiльше суддiв, рiшення приймається бiльшістю голосiв.
Стаття 46. Мирова угода
Якщо в ходi третейського розгляду сторони врегулюють спiр, Третейський суд припиняє розгляд, i, на прохання сторiн та за вiдсутностi заперечень з його боку, фiксує це врегулювання у виглядi рiшення Третейського суду на узгоджених умовах.
Рiшення Третейського суду на узгоджених умовах має бути винесено i повинно мiстити вказiвку на те, що воно є рiшенням Третейського суду. Таке рiшення має ту ж силу i пiдлягає виконанню так само, як i будь-яке iнше рiшення Третейського суду щодо сутi спору.
Стаття 47. Форма i змiст рiшення
Третейського суду Рiшення повинно бути винесено у письмовiй формi та пiдписано одноособовим суддею або суддями. При колегiальному третейському розглядi достатньо наявностi пiдписiв бiльшостi всiх членiв Третейського суду за умови зазначення причини вiдсутностi iнших пiдписiв.
В рiшеннi Третейського суду повиннi бути вказанi:
1) дата винесення рiшення, склад Третейського суду, мiсце розгляду спору;
2) найменування учасникiв спору, прiзвища та посади їх представникiв;
3) суть спору, заяви i пояснення осiб, що приймали участь в розглядi спору;
4) обставини справи i мотиви, що є пiдставою для рiшення;
5) суть прийнятого рiшення, висновок про задоволення або вiдхилення позовних вимог, сума судового збору i витрат по справi, їх розподiл мiж сторонами;
6) термiн i порядок виконання прийнятого рiшення.
Рiшення повинно бути об’явлено в засiданi Третейського суду i розiслано сторонам в 5-денний термiн. При цьому склад Третейського суду має право оголосити в засiданнi тiльки резолютивну частину рiшення.
Стаття 48. Припинення третейського розгляду
Третейський розгляд припиняється остаточним рiшенням або постановою Третейського суду, прийнятою згiдно з ч.2 цiєї статтi.
Третейський суд приймає постанову про припинення третейського розгляду, коли:
1) позивач вiдмовляється вiд своєї вимоги, якщо тiльки вiдповiдач не висуне заперечень проти припинення розгляду i Третейський суд не визнає законний iнтерес вiдповiдача в остаточному врегулюваннi спору;
2) сторони домовляються про припинення розгляду;
3) Третейський суд визнає, що продовження розгляду стало з якоїсь причини непотрiбним або неможливим.
Дiя Третейського суду припиняється одночасно з припиненням третейського розгляду.
Стаття 49. Виправлення i роз’яснення рiшення.
Додаткове рiшення Протягом 10 днiв пiсля отримання рiшення, якщо сторонами не узгоджено iнший строк:
1) будь-яка iз сторiн, повiдомивши про це iншу сторону, може просити Третейський суд виправити будь-яку допущену в рiшеннi помилку в пiдрахунках, описку чи друкарську помилку, або iншi помилки аналогiчного характеру;
2) за наявностi вiдповiдної домовленостi мiж сторонами будь-яка iз сторiн, повiдомивши про це iншу сторону, може просити Третейський суд дати роз’яснення якого-небудь конкретного пункту або частини рiшення Третейського суду.
Третейський суд, якщо вiн визнає прохання виправданим, повинен протягом 10 днiв пiсля його отримання внести вiдповiднi виправлення або дати роз’яснення. Таке роз’яснення стає складовою частиною рiшення Третейського суду.
Третейський суд протягом 10 днiв, рахуючи вiд дати рiшення Третейського суду, може за своєю iнiцiативою виправити будь-якi помилки. Якщо сторони не домовились про iнше, будь-яка iз сторiн, повiдомивши про це iншу сторону, може протягом 10 днiв пiсля отримання рiшення просити Третейський суд винести додаткове рiшення стосовно вимог, якi були заявленi в ходi третейського розгляду, проте не були вiдображенi в рiшеннi. Третейський суд, якщо вiн визнаe прохання виправданим, повинен протягом 20 днiв винести додаткове рiшення.
Третейський суд в разi необхiдностi може подовжити строк, протягом якого вiн повинен виправити помилки, дати роз’яснення або винести додаткове рiшення, які повиннi застосовуватися стосовно виправлення або роз’яснення рiшення Третейського суду або щодо додаткового рiшення.
Стаття 50. Зберiгання справи третейського розгляду
Справа розглянута Третейським судом, в 5-денний термiн пiсля винесення рiшення здається Третейським судом для зберiгання в вiдповiдний арбiтражний орган з врахуванням встановленної дiючим законодавством України пiдвiдомчостi господарських спорiв.
|
Оспорювання рішення третейського суду
Стаття 51. Заява про перевiрку рiшення
Сторона, яка вважає, що прийняте Третейським судом рiшення протирiчить дiючому законодавству України, має право на протязi мiсяця з моменту винесення рiшення звернутися до компетентного суду з заявою про перевiрку вiдповiдностi рiшення Третейського суду дiючому законодавству України. Заява пiдписується керiвником або заступником керiвника об’єднання, пiдприємства, органiзацiї чи установи. Копiя заяви у 3 денний строк направляється стороною iншiй сторонi, що бере участь в справi.
|
Виконання рішення третейського суду
Стаття 52. Виконання рішення третейського суду
Рішення третейського суду виконуються зобов’язаною стороною добровільно, в порядку та строки, що встановлені в рішенні. Якщо в рішенні строк його виконання не встановлений, рішення підлягає негайному виконанню. Виконання рішення третейського суду, якщо воно потребує вчинення дій органами державної влади, органами місцевого самоврядування та їх службовими особами, здійснюється за умови видачі компетентним судом виконавчого документа.
Стаття 53. Порядок видачі виконавчого документа
Заява про видачу виконавчого документа може бути подана до компетентного суду протягом трьох років з дня прийняття рішення третейським судом. Така заява підлягає розгляду компетентним судом протягом 15 днів з дня її надходження до суду. Про час та місце розгляду заяви повідомляються сторони, проте неявка сторін чи однієї із сторін не є перешкодою для судового розгляду заяви. При розгляді заяви про видачу виконавчого документа компетентний суд повинен витребувати справу з постійно діючого третейського суду, в якому зберігається справа, яка має бути направлена до компетентного суду протягом п’яти днів від дня надходження вимоги. У такому випадку строк вирішення заяви про видачу виконавчого документа продовжується до одного місяця. Ухвала про видачу виконавчого документа направляється сторонам протягом п’яти днів з дня її прийняття. Сторона, на користь якої виданий виконавчий документ, одержує його безпосередньо у компетентному суді. Після розгляду компетентним судом заяви про видачу виконавчого документа справа підлягає поверненню до постійно діючого третейського суду. Компетентний суд відмовляє в задоволенні заяви про видачу виконавчого документа, якщо: 1) на день прийняття рішення за заявою про видачу виконавчого документа рішення третейського суду скасовано компетентним судом;
2) справа, по якій прийнято рішення третейського суду, не підвідомча третейському суду відповідно до закону;
3) пропущено встановлений цією статтею строк для звернення за видачею виконавчого документа, а причини його пропуску не визнані судом поважними;
4) рішення третейського суду прийнято у спорі, не передбаченому третейською угодою, або цим рішенням вирішені питання, які виходять за межі третейської угоди. Якщо рішенням третейського суду вирішені питання, які виходять за межі третейської угоди, то скасовано може бути лише ту частину рішення, що стосується питань, які виходять за межі третейської угоди;
5) третейська угода визнана недійсною компетентним судом;
6) склад третейського суду, яким прийнято рішення, не відповідав вимогам чинного законодавства;
7) рішення третейського суду містить способи захисту прав та охоронюваних інтересів, які не передбачені законами України;
8) постійно діючий третейський суд не надав на вимогу компетентного суду відповідну справу.
Ухвала компетентного суду про відмову у видачі виконавчого документа, якщо вона не була оскаржена в апеляційному порядку, набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. У разі подання апеляції ухвала компетентного суду набирає законної сили після розгляду справи судом апеляційної інстанції. Сторони мають право протягом 15 днів після винесення компетентним судом ухвали про відмову у видачі виконавчого документа оскаржити цю ухвалу в апеляційному порядку. Після набрання законної сили ухвалою про відмову у видачі виконавчого документа спір між сторонами може бути вирішений компетентним судом у загальному порядку.
Стаття 54. Самоврядування третейського суду
Для представництва та захисту інтересів третейських суддів Третейського суду утворюється орган третейського самоврядування. Вищим органом третейського самоврядування Третейського суду є Президія Третейського суду. Президія третейського суду є постійно діючим органом третейського самоврядування, який представляє та захищає соціальні і професійні права та інтереси третейських суддів Третейського суду, здійснює методичну роботу, аналізує практику правозастосування третейських суддів і здійснює інші повноваження, визначені Регламентом третейського суду. Президію Третейського суду очолює Голова Президії. Голова президії обирається Радою Всеукраїнської громадської організації “Українська Асоціація Маркетингу” терміном на три роки.
Стаття 55. Припинення діяльності Третейського суду
Припинення діяльності Третейського суду може бути проведено шляхом ліквідації за рішенням Президії третейського суду за згодою Ради Всеукраїнської громадської організації “Українська Асоціація Маркетингу” або за рішенням суду.
|
Регламент постійно діючого незалежного третейського суду
I. Компетенція третейського суду
II. Організація третейського суду
2.1. Третейський суд складається з Голови, двох його заступників, третейських суддів та секретаріату.
2.2. Третейський суд має Президію, членами якої є Голова Третейського суду та його заступники. Голова Третейського суду є одночасно й головою Президії. Два члени Президії утворюють кворум. Рішення Президії приймається більшістю голосів. При рівній кількості голосів голос Голови Президії є вирішальним.
2.3. Президія Третейського суду, Голова Третейського суду та його заступники призначаються Радою ВГО “Українська Асоціація Маркетингу” строком на 3 роки. Голова Третейського суду організовує діяльність Третейського суду, виконує функції, які передбачені цим Регламентом, представляє Третейський суд в його стосунках в Україні і за кордоном. В період відсутності Голови Третейського суду його функції виконує за призначенням Голови Третейського суду один із його заступників. Функції заступників Голови Третейського суду визначаються Головою Третейського суду.
2.4. Третейськими суддями можуть бути особи, призначені сторонами за умови дотримання цього Регламенту, або особи, призначені Генеральним директором ВГО “УАМ” згідно вимог чинного законодавства. Рада ВГО “УАМ” затверджує список третейських суддів з дотриманням вимог до третейських суддів відповідно до Закону України “Про третейські суди”,
2.5. Третейські судді – незалежні, об’єктивні і неупереджені при виконанні своїх обов’язків. Вони не можуть бути представниками сторін.
2.6. Секретаріат складається з двох співробітників і очолюється відповідальним секретарем. Відповідальний секретар та секретар-референт призначаються Генеральним директором ВГО “Українська Асоціація Маркетингу” за поданням Президії Третейського суду. Відповідальний секретар організовує діловодство і виконує інші передбачені Регламентом функції.
2.7. Третейські судді, Президія та секретаріат Третейського суду зобов’язані дотримуватись конфі-денційності щодо спорів, які розглядаються в Третейському суді.
|
III. Склад третейського суду, який розглядає справу
3.1. Сторони можуть за власним розсудом визначати кількість третейських суддів, в тому числі одного. Якщо не досягнуто згоди сторін про кількість третейських суддів, призначаються три третейські судді. Третейські судді чи третейський суддя, які розглядають справу, незалежно від їх кількості, іменуються під час розгляду справи складом Третейського суду.
3.2. Жодна особа не може бути позбавлена права виступати третейським суддею через її громадянство, якщо сторони не домовились про інше.
3.3. Сторони можуть за власним розсудом узгодити процедуру призначення третейського судді чи третейських суддів за умови дотримання положень цього Регламенту. У разі відсутності такої угоди:
- при третейському розгляді у складі трьох третейських суддів кожна сторона призначає одного третейського суддю і двоє призначених таким чином суддів призначають третього третейського суддю– головуючого складу Третейського суду в даній справі; якщо сторона не призначить третейського суддю протягом 30 днів після одержання повідомлення про це Третейського суду або якщо двоє третейських суддів протягом 30 днів з моменту їх призначення не домовляться про призначення третього третейського судді, третейський суддя призначається Головою Третейського суду;
- у разі одноособового вирішення спору, якщо сторони не домовились про призначення третейського судді, третейський суддя призначається Головою Третейського суду.
3.4. Якщо під час процедури призначення, узгодженої сторонами:
- одна із сторін не дотримується цієї процедури; або
- сторони, або два третейські судді не можуть досягти згоди згідно з такою процедурою; або
- третя особа, включаючи установу, не виконує яку-небудь функцію, покладену на неї згідно з такою процедурою, будь-яка сторона може просити Голову Третейського суду вжити необхідних заходів, якщо тільки угода про процедуру призначення не передбачає інших способів забезпечення призначення.
3.5. При призначенні третейського судді Головою Третейського суду враховуються будь-які вимоги, що ставляться до кваліфікації третейського судді угодою сторін, і такі міркування, які можуть забезпечити призначення незалежного і неупередженого третейського судді.
3.6. Постанови Голови Третейського суду. що приймаються згідно з ст. ст. 3.3. 3.5 цього Регламенту, оскарженню не підлягають.
3.7. В разі звернення до будь-якої особи у зв’язку з її можливим призначенням в якості третейського судді ця особа повинна повідомити про будь-які обставини, які можуть викликати обґрунтовані сумніви щодо її неупередженості або незалежності. Третейський суддя з моменту його призначення і протягом всього третейського розгляду повинен без зволікання сповістити сторонам про такі обставини, якщо він не сповістив їм про ці обставини раніше.
3.8. Відвід третейському судді може бути заявлено у випадках, передбачених законодавством та Положенням Третейського суду.
3.9. Сторони можуть на свій розсуд домовитись про процедуру відводу Третейського суду.
3.10. В разі відсутності такої домовленості сторона, яка вирішила заявити відвід третейському судді, повинна протягом 15 днів після того, як їй стало відомо про склад Третейського суду чи про будь-які обставини, зазначені в ст. 3.8 цього Регламенту, в письмовій формі повідомити Третейський суд шляхом направлення йому мотивованої заяви. Якщо третейський суддя, якому заявлено відвід, сам не відмовиться від участі в розгляді справи або інша сторона не дає згоди на відвід, питання про відвід вирішується Головою Третейського суду.
3.11. Якщо заяву про відвід при застосуванні будь-якої процедури, узгодженої сторонами, або процедури, передбаченої ст. 3.10 цього Регламенту, не задоволено, сторона, яка заявляє відвід, може протягом 3 днів після одержання повідомлення про рішення, яким відхилено відвід, просити Голову Президії прийняти ухвалу про відвід, яка не підлягає оскарженню. Доки прохання сторони чекає свого вирішення, Третейський суд, включаючи третейського суддю, якому заявлено відвід, може продовжити розгляд і винести рішення.
3.12. У разі, коли третейський суддя юридично чи фактично виявляється нездатним виконувати свої функції або невиправдано довго не виконує їх з інших причин, його мандат та контракт припиняє дію. В інших випадках, якщо зберігаються розбіжності щодо будь-якої із цих підстав, будь-яка сторона може звернутися до Голови Президії Третейського суду з проханням вирішити питання про припинення дії мандата, постанова якого не підлягає оскарженню.
3.13. Самовідвід третейського судді або згода сторони на припинення його мандата згідно з ст. 3.10 або ст. 3.12 цього Регламенту не означає визнання будь-якої із підстав, зазначених в ст. ст. 3.10 чи 3.12 цього Регламенту.
3.14. Якщо мандат третейського судді припиняє дію на підставі ст. ст. 3.10 чи 3.12 цього Регламенту, або внаслідок самовідводу судді з будь-якої іншої причини, або внаслідок відміни його мандата угодою сторін, а також в будь-якому іншому випадку припинення дії мандата судді, новий третейський суддя призначається згідно з правилами, які були застосовані при призначенні третейського судді, якого замінюють.
|
IV. Третейський розгляд
4.1. До сторін має бути рівне ставлення і кожній стороні повинні бути надані всі можливості для викладення своєї позиції.
4.2. За умови дотримання положень Закону України “Про Третейські суди” сторони можуть на свій розсуд домовитися про процедуру розгляду справи Третейським судом. В разі відсутності такої угоди Третейський суд може з дотриманням положень Закону України “Про Третейські суди” вести третейський розгляд таким чином, який він вважає за належний. Повноваження, надані Третейському суду, включають повноваження на визначення допустимості та належності будь-якого доказу.
4.3. Місцезнаходженням Постійно діючого Незалежного Третейського суду і місцем проведення його засідань по розгляду справ є місто Київ.
4.4. Сторони можуть на свій розсуд домовитись про місце розгляду. В разі відсутності такої домовленості місце розгляду визначається Третейським судом з урахуванням обставин справи, включаючи фактор зручності для сторін.
4.5. Третейський суд може, якщо сторони не домовились про інше, відбуватися в іншому місці, яке він вважає належним для проведення консультацій між третейськими суддями, заслуховування свідків, експертів чи представників сторін або для огляду доказів.
4.6. Третейський розгляд ведеться українською мовою, якщо інше не передбачено угодою сторін.
4.7. Сторони можуть на свій розсуд домовитись про мову чи мови, які використовуватимуться під час третейського розгляду.
4.8. Третейський суд може дати розпорядження про те, щоб будь-які заяви та документальні докази супроводжувались перекладом на мову або мови, про які домовились сторони, або які визначені Третейським судом.
4.9. Розгляд справ Третейським судом починається з винесення відповідної ухвали та направлення її сторонам протягом 15 днів з дня одержання Третейським судом належно оформленого позову і суми третейського збору. Розгляд справ Третейським судом не обмежений будь-якими строками, якщо інше не передбачено третейською угодою.
4.10. Усі документи, що стосуються третейського розгляду, повинні бути подані сторонами у такій кількості примірників, щоб кожна з них мала по одному примірнику, а Третейський суд – не менше одного примірника.
4.11. Секретаріат Третейського суду забезпечує своєчасне направлення сторонам усіх документів у справі. Вони направляються за адресою, вказаною сторонами.
4.12. Якщо сторони не домовились про інше, будь-яке письмове повідомлення вважається одержаним, якщо воно доставлено адресату особисто або на адресу його юридичної особи, за його постійним місцепроживанням чи поштовою адресою; письмове повідомлення вважається одержаним, якщо воно надіслано за останнім відомим місцезнаходженням підприємства, постійним місцепроживанням чи поштовою адресою адресата рекомендованим листом або будь-яким іншим шляхом, що передбачає реєстрацію спроби доставки цього повідомлення. Повідомлення вважається одержаним в день такої доставки.
4.13. Позовна заява, відзив на позов, повістка, третейське рішення, постанова та ухвала направляються стороні лише рекомендованим листом або вручаються особисто під розписку. Всі інші документи і повідомлення можуть бути направлені звичайним листом, по телефаксу, телеграфу.
4.14. Визначення та розподіл третейського збору та відшкодування витрат Третейського суду здійснюються відповідно до Положення про третейські збори і витрати та згідно Закону України “Про третейські суди”.
4.15. Порушення порядку та строку сплати третейського збору і відшкодування витрат Третейського суду може призвести до зупинення або припинення третейського розгляду.
|
V. Порушення третейського провадження у справі
5.1. Провадження у справі порушується після поданням належно оформленої позовної заяви до Третейського суду. Днем подання позову до Третейського суду вважається день його вручення Третейському суду, в разі відправлення поштою – дата штемпеля на конверті поштового відомства місця відправлення.
5.2. Позовна заява повинна містити:
- назва постійно діючого третейського суду або склад третейського суду для вирішення конкретного спору;
- дата подання позовної заяви;
- найменування і юридичні адреси сторін, які є юридичними особами, та/або прізвище, ім’я, по батькові, дата народження, місце проживання і місце роботи сторін, які є фізичними особами;
- найменування і юридична адреса представника позивача, якщо він є юридичною особою, або прізвище, ім’я, по батькові, дата народження, місце проживання і місце роботи представника, який є фізичною особою, у випадках, коли позов подається представником;
- зміст вимоги, ціна позову, якщо вимога підлягає оцінці;
- обставини, якими обґрунтовані позовні вимоги, докази, що їх підтверджують, розрахунок вимог;
- посилання на наявність третейської угоди між сторонами та докази її укладення;
- перелік письмових матеріалів, які додаються до позовної заяви;
- підпис позивача або його представника з посиланням на документ, що засвідчує повноваження представника.
До позовної заяви додаються:
1) наявність третейської угоди;
2) обґрунтованість позовних вимог;
3) повноваження представника;
4) направлення копії позовної заяви іншій стороні (опис вкладення про відправлення цінного листа, виписка з реєстру поштових відправлень тощо).
5.3 Одержавши позовну заяву, Відповідальний секретар надсилає позивачу Регламент, рекомендаційний список Третейських суддів та повідомляє суму третейського збору, який позивач має сплатити на рахунок ВГО “Українська Асоціація Маркетингу”. Якщо позов подано без додержання вимог, передбачених пп. 2 і 3 цієї статті відповідальний секретар Третейського суду пропонує позивачу усунути виявлені недоліки протягом 30 днів з моменту одержання пропозиції. До усунення недоліків справа залишається без руху, а при невиконанні пропозиції третейський розгляд припиняється.
5.4. Одночасно відповідальний секретар повідомляє позивача про необхідність відповідно до ст. 3 Регламенту надіслати заяву про кількісний склад Третейського суду, призначеного позивачем третейського суддю, вказавши його ім’я та прізвище, представити докази про сплату третейського збору.
5.5. Якщо позивач протягом 30 днів після одержання повідомлення не надішле заяву про кількісний склад Третейського суду і не вкаже ім’я та прізвище призначеного ним третейського судді, третейського суддю за позивача призначає Голова Президії Третейського суду. Невиконання позивачем вимоги про представлення доказів про сплату третейського збору в 30-денний строк після одержання повідомлення є підставою для припинення третейського розгляду.
5.6. Якщо очевидно, що Третейський суд не компетентний розглядати справу, він відмовляє у прийнятті позовної заяви і повертає її позивачу протягом 10 днів.
5.7. Після одержання належно оформленої позовної заяви відповідальний секретар Третейського суду протягом десяти днів повідомляє про це відповідача і надсилає йому копії позовної заяви та доданих до неї документів, а також Регламент і Рекомендаційний список третейських суддів.
5.8. Одночасно відповідальний секретар пропонує відповідачу у 30-денний строк з моменту отримання ним позовних матеріалів надіслати до Третейського суду свої письмові пояснення (відзив на позовну заяву) і всі документи, що підтверджують заперечення проти позову, заяву про залік або зустрічні вимоги, якщо такі є, з відповідними обґрунтуваннями, якщо тільки сторони не домовились про інше щодо необхідних реквізитів відзиву, а також відповідно до ст. 3 Регламенту повідомити Третейському суду ім’я та прізвище призначеного відповідачем третейського суддю. На прохання відповідача згаданий строк для подання додаткових документів може бути продовжений, але не більше, ніж на один місяць. Якщо відповідач не призначить в 30-денний строк з моменту одержання позовних матеріалів третейського суддю, то третейського суддю за відповідача призначає Голова Президії Третейського суду.
5.9. До зустрічного позову, який повинен бути взаємопов’язаний з первісним, пред’являються ті ж вимоги, що й до первісного позову.
5.10. Якщо сторони не домовились про інше, в процесі третейського розгляду будь-яка із сторін може змінити чи доповнити свої позовні вимоги або заперечення проти позову, якщо тільки Третейський суд не визнає недоцільними такі зміни чи доповнення з врахуванням затримки вирішення спору. Вищезгадане в рівній мірі застосовується відносно права сторони заявити вимоги про залік або подати зустрічні вимоги
|
VI. Підготовка третейського розгляду справи
6.1. Попередню підготовку справи до розгляду здійснює відповідальний секретар відповідно до ст. ст. 4.5 цього Регламенту.
6.2. Склад Третейського суду перевіряє стан підготовки справи до розгляду і, якщо визнає за необхідне, вживає додаткових заходів по підготовці справи, зокрема, вимагає від сторін письмові пояснення, докази та інші додаткові документи.
6.3. Про час і місце проведення засідання Третейського суду і його персональний склад сторони сповіщаються відповідальним секретарем за 30 днів до моменту проведення такого засідання. Цей строк за угодою сторін може бути скорочено або продовжено.
|
VII. Розгляд справи
7.1. За умови дотримання будь-якої іншої угоди сторін склад Третейського суду приймає рішення про те, чи проводити усне слухання справи для подання доказів або для усних дебатів, чи здійснювати розгляд тільки на основі документів та інших матеріалів. Проте, крім того випадку, коли сторони домовились не проводити усного слухання, Третейський суд повинен провести таке слухання на відповідній стадії розгляду, якщо про це просить будь-яка із сторін.
7.2. Сторонам заздалегідь має бути направлене повідомлення про засідання складу Третейського суду, що проводиться з метою огляду доказів.
7.3. Всі заяви, документи чи інша інформація, подані однією із сторін Третейському суду, повинні бути передані іншій стороні. Сторонам повинні також передаватись висновки експертів чи інші документи та докази, на яких може ґрунтуватися рішення Третейського суду. Сторони можуть вести свої справи в Третейському суді і брати участь в третейському розгляді як безпосередньо, так і через належним чином уповноважених представників.
7.4. Якщо сторони не домовились про інше, у тих випадках, коли без посилання на поважні причини:
а) позивач не подає свою позовну заяву, як це вимагається згідно із ст. ст. 5.2, 5.3 цього Регламенту – склад Третейського суду припиняє розгляд;
б) відповідач не подає своїх заперечень щодо позову відповідно до цього Регламенту – склад Третейського суду продовжує розгляд справи, не вважаючи таке неподання заперечень визнанням позову;
в) сторона по справі не з’являється на розгляд справи або не подає документальних доказів – склад Третейського суду може продовжити розгляд та винести рішення за наявними в справі матеріалами.
7.5. Третейський суд може відкласти розгляд справи:
а) у випадку необхідності витребувати нові докази;
б) у зв’язку з неявкою в засідання суду представника відповідача і відсутністю в справі підтвердження про вручення йому повідомлення про день третейського розгляду справи;
в) у випадку відхилення клопотання про відвід третейського судді і звернення сторони, яка заявила таке клопотання, до Голови Президії Третейського суду відповідно з ст. 3.11 цього Регламенту. Розгляд справи може бути відкладеною і за наявності інших обставин, що перешкоджають, на думку суду, вирішенню спору в даному засіданні. Відкладаючи розгляд справи, Третейський суд виносить мотивовану ухвалу.
7.6. Якщо сторони не домовились про інше, Третейський суд:
а) може призначити одного чи кількох експертів для роз’яснення конкретних питань, які визначаються складом Третейського суду;
б) може зажадати від сторін надання експерту будь-якої інформації, що стосується справи, або пред’явлення для огляду чи надання можливості огляду будь-яких документів, товарів, майна чи інших доказів, що має відношення до справи.
7.7. В разі відсутності домовленості про інше, експерт, на прохання сторони, або якщо склад Третейського суду вважає це за необхідне, повинен після подання свого усного чи письмового висновку взяти участь у розгляді справи, де сторонам надається можливість ставити йому запитання і представляти свідків-експертів для свідчення у спірних питаннях.
|
VIII. Винесення третейського рішення і припинення третейського розгляду справи
8.1. Третейський суд вирішує спір згідно з такими нормами права, які сторони обрали як такі, що застосовуватимуться до суті спору. Будь-яка вказівка на право або системи права тієї чи іншої держави, якщо в ній не висловлено іншого наміру, повинна тлумачитись як така, що безпосередньо відсилає до матеріального права цієї держави, а не до її колізійних норм.
8.2. В разі відсутності будь-якої вказівки сторін Третейський суд застосовує право, визначене згідно з колізійними нормами, які він вважає за необхідне застосувати.
8.3. У всіх випадках склад Третейського суду приймає рішення згідно з умовами угоди, міжнародних конвенцій.
8.4. Третейський розгляд завершується остаточним третейським рішенням чи ухвалою Третейського суду про припинення третейського розгляду.
8.5. При третейському розгляді справи колегіальним складом третейських суддів будь-яке рішення Третейського суду, якщо сторони не домовились про інше, повинно бути винесено більшістю третейських суддів. Проте питання процедури можуть вирішуватись головуючим Третейського суду, якщо його уповноважать на це сторони або всі члени Третейського суду.
8.6. Третейське рішення повинно бути винесено в письмовій формі та підписано одноособовим третейським суддею або третейськими суддями. При колегіальному третейському розгляді достатньо наявності підписів більшості членів складу Третейського суду за умови зазначення причини відсутності інших підписів.
8.7. В третейському рішенні повинні бути зазначені мотиви, на яких воно ґрунтується, висновок про задоволення чи відхилення позовних вимог, сума третейського збору і витрат в справі, їх розподіл між сторонами.
8.8. В третейському рішенні повинні бути зазначені його дата та місце засідання Третейського суду.
8.9. Якщо в ході третейського розгляду сторони врегулюють спірні питання, склад Третейського суду припиняє розгляд справи і, на прохання сторін, за умови відсутності заперечень з його боку, фіксує це врегулювання у вигляді третейського рішення на узгоджених умовах.
8.10. Прийняте рішення по суті спору або ухвала про припинення провадження у справі оголошується в третейському засіданні після закінчення розгляду справи. Склад Третейського суду має право оголосити тільки резолютивну частину рішення. У зв’язку з особливою складністю справи рішення по ній може бути прийняте протягом п’яти днів, про що оголошується в засіданні.
8.11. Протягом 10 днів з моменту прийняття рішення сторонам надсилається у письмовій формі мотивоване рішення, підписане третейськими суддями у відповідності з пунктом 6 цієї статті. Голова Третейського суду має право у виняткових випадках, в разі необхідності та за поданням головуючого Третейського суду продовжити цей строк, але не більш як на 10 днів.
8.12. Дія повноважень складу Третейського суду припиняється одночасно з завершенням провадження справи.
8.13. Протягом 30 днів після одержання рішення, якщо сторони не домовились про інший строк:
а) будь-яка із сторін, повідомивши про це іншу сторону, може просити склад Третейського суду в справі про виправлення будь-якої допущеної помилки в підрахунках, описки, друкарської помилки чи іншої помилки аналогічного характеру;
б) за наявності відповідної домовленості між сторонами будь-яка із сторін, повідомивши про це іншу сторону, може просити склад Третейського суду дати роз’яснення якого-небудь конкретного пункту або частини третейського рішення. Склад Третейського суду, якщо він визнає прохання виправданим, має внести відповідні виправлення або дати роз’яснення протягом 30 днів після одержання відповідного прохання. Таке роз’яснення стає складовою частиною третейського рішення.
8.14. Склад Третейського суду за своєю ініціативою протягом 30 днів рахуючи від дати винесення третейського рішення може виправити будь-які помилки.
8.15. Якщо сторони не домовились про інше, будь-яка із сторін, повідомивши про це іншу сторону, може протягом 7 днів після одержання третейського рішення просити склад Третейського суду винести додаткове рішення стосовно вимог, які були заявлені в ході третейського розгляду справи, але не були відображені в третейському рішенні. Якщо склад Третейського суду визнає прохання обґрунтованим, він повинен протягом 7 днів після одержання прохання винести додаткове рішення.
8.16. Положення ст. 8 повинні застосовуватись стосовно виправлення, роз’яснення третейського рішення або щодо додаткового рішення.
|
IX. Оспорювання третейського рішення
9.1. Третейське рішення, згідно зі ст.51 Закону України “Про третейські суди” може бути оскаржено стороною до компетентного суду відповідно до встановлених законом підвідомчості та підсудності справ.
|
X. Виконання рішення третейського суду
10.1. Рішення Третейського суду виконується зобов’язаною стороною добровільно, в порядку та строки, що встановлені в рішенні. Якщо строк виконання рішення не встановлено, воно підлягає негайному виконанню. Виконання рішення Третейського суду, якщо воно потребує вчинення дій органами державної влади, органами місцевого самоврядування та їх службовими особами, здійснюються за умови видачі компетентним судом виконавчого документа.
10.2. Третейське рішення визнається обов’язковим і в разі відмови від його добровільного виконання приводиться до виконання в примусовому порядку згідно чинного законодавства і зокрема Закону України “Про виконавче провадження”.
|
Додаток до Регламенту постійно діючого Третейського суду при ВГО “Українська Асоціація Маркетингу” затвердженого рішенням Ради ВГО “Українська Асоціація Маркетингу” від 15 грудня 2004 р.
І. Визначення термінів
1. “Третейський збір” – це збір, який справляється по кожній прийнятій до розгляду в Третейському суді справи для покриття загальних витрат, що пов'язані з діяльністю Третейського суду ВГО ”Українська Асоціація Маркетингу”.
Третейський збір включає в себе третейський збір за розгляд і вирішення економічного спору і адміністративний збір для покриття витрат на утримання Третейського суду (винагороди юридичних та технічних співробітників, витрати на їх відрядження, технічне обслуговування, встановлені державою збори та податки та інше).
2. “Витрати третейського розгляду” – це спеціальні витрати, які виникають у зв'язку із третейським розглядом окремих справ (витрати на проведення експертизи та переклади; суми, що мають бути виплачені експертам, перекладачам та свідкам; витрати на відрядження по розгляду справи та інше).
3. “Витрати сторін” – це витрати, які несе кожна сторона окремо у зв'язку із захистом своїх інтересів через представників перед Третейським судом, їх відрядження, гонорари адвокатів та інше.
|
II. Третейський збір
1. Третейський збір сплачується у валюті, в якій виражена ціна позову, чи у вільно конвертованій валюті, а стороною, що знаходиться на території України, може також сплачуватись валютою, яка має офіційний обіг в Україні в перерахунку на долари США за курсом купівлі Національним банком України іноземної валюти, що надходить у вільний продаж, на момент сплати третейського збору.
Якщо позовні вимоги пред'являються в різних валютах, Третейський суд визначає єдину валюту збору.
2. Третейський збір обчислюється в залежності від ціни позову відповідно до таблиці 1:
Наведений вище розмір суми третейського збору сплачується у випадках, коли справу Третейський суд розглядає колегіально в складі трьох суддів. В тих випадках, коли справа розглядається одноособово одним арбітром, сума третейського збору зменшується на 30%.
Якщо сторонами не вирішене питання про кількісний склад суддів, які розглядатимуть справу, позивач сплачує третейський збір авансом з розрахунку розгляду справи трьома суддями.
В цьому випадку, якщо сторони дійдуть згоди про розгляд справи одним суддею, третейський збір, сплачений позивачем для решти (двох) суддів, за постановою голови Третейського суду повертається позивачу.
3. Для встановлення розміру третейського збору по кожній справі сума позову перераховується в євро за курсом, що існує в країні, де валюта позову є законним платіжним засобом, на дату сплати збору. Цей же курс використовується при перерахунку одержаного розміру третейського збору в валюту, якою вноситься третейський збір.
4. Третейській збір вважається сплаченим в день, коли сума збору надійшла на рахунок ВГО “УАМ”, м. Київ,. При сплаті збору вільноконвертованою валютою – на валютний рахунок ВГО “УАМ”.
Витрати по банківських переказах сум арбітражних зборів і витрат, що сплачуються Третейському суду покладаються на сторону, яка здійснює відповідний платіж.
5. При поданні позовної заяви позивач повинен сплатити в Третейський суд на вищезгаданий рахунок ВГО “УАМ” реєстраційний збір в розмірі, відповідно, еквівалент 100 євро. Цей збір є безповоротним. Він зараховується в покриття третейського збору. Остання частина третейського збору підлягає сплаті позивачем не пізніше 30 днів після одержання ним відповідного повідомлення Третейського суду про розмір збору, що підлягає оплаті.
До надходження третейського збору в розмірі, що вказаний в повідомленні, на рахунок ВГО “УАМ” справа в Третейському суді залишається без руху.
6. Якщо провадження у справі припиняється постановою голови Третейського суду відповідно до статей 8.9 Регламенту, з позивача стягується 10% суми третейського збору.
Сума позову в Гривнах | Третейський збір в Гривнах |
до 50000 | 6 % від суми позову, але не менше 1200 |
від 50001 до 100000 | 3000 + 4 % від суми позову понад 50000 |
від 100001 до 200000 | 5000 + 3 % від суми позову понад 100000 |
від 200001 до 500000 | 8000 + 2 % від суми позову понад 200000 |
від 500001 до 1000000 | 14000 + 1 % від суми позову понад 500000 |
від 1000001 до 5000000 | 19000 + 0,5 % від суми позову понад 1000000 |
понад 5000001 | 39000 + 0,3 % від суми позову понад 5000000 |
|
III. Зменшення розміру і часткове повернення третейського збору
1. Якщо позивач відзиває позов до направлення повістки про призначення слухання справи, Третейський суд повертає йому 75% суми третейського збору за відрахуванням реєстраційного збору.
2. Якщо позивач відізвав позов після направлення повістки, але до дня першого слухання справи, зокрема через те, що сторони врегулювали спір мирним шляхом, а рівно і в тих випадках, коли Третейський суд отримує заяву до вказаного дня про те, що сторони відмовляються від розгляду справи в Третейському суді, позивачу повертається 50% третейського збору за відрахуванням реєстраційного збору.
3. Якщо завдяки обставинам, що вказані в пункті 2 цього розділу, провадження у справі припиняється під час першого засідання без винесення рішення по суті спору, позивачу повертається 25% третейського збору за відрахуванням реєстраційного збору.
4. У випадках, передбачених пунктами 1, 2 і 3, вказівка про часткове повернення третейського збору повинна міститись в рішенні, постанові про припинення провадження у справі. У випадку, коли провадження у справі припиняється до утворення складу Третейського суду, постанова про повернення збору приймається Головою Третейського суду.
|
IV. Третейський збір при зустрічному позові
1. До зустрічного позову застосовуються такі ж правила, як і до первісного позову.
|
V. Розподіл третейського збору
1. Третейський збір покладається на сторону, проти якої було винесене рішення, за виключенням випадків, коли діють інші правила.
2. Якщо позов був задоволений частково, третейський збір покладається на відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог і на позивача – пропорційно до цієї частини позовних вимог, в якій йому було відмовлено.
3. Сторони можуть домовитись між собою про інший, ніж передбачено пунктами 1 та 2, розподіл третейського збору.
|
VI. Витрати арбітражного провадження
1. Витрати арбітражного провадження сплачуються сторонами наступним чином:
Якщо сторони домовились про розгляд справи не українською або російською мовами, витрати на послуги перекладача для арбітражного провадження вони несуть солідарно.
Якщо на прохання однієї з сторін при провадженні у справі здійснюється переклад пояснень та вказівок складу Третейського суду на іншу, ніж українська або російська, мову, витрати по перекладу сплачуються вказаною стороною. Таке ж правило діє і щодо перекладу рішень та ухвал Третейського суду.
2. У випадку участі в розгляді призначеного стороною арбітра, який має постійне місцеперебування поза місцем провадження засідань Третейського суду, ця сторона повинна внести аванс на оплату витрат по його участі в арбітражному розгляді (по переїзду, проживанню і т. ін.). В разі призначення такого арбітра головуючим складу Третейського суду указаний аванс повинна внести в рівних частках кожна із сторін, а при невнесенні відповідачем відповідного авансу у встановлений строк сплата такого авансу покладається на позивача.
3. Третейський суд може зобов'язати позивача внести аванс для покриття витрат по виконанню дій, що необхідні для провадження у справі. Третейський суд також може зобов'язати сторону, що заявила про необхідність виконати будь-яку дію, пов'язану з провадженням у справі, сплатити аванс, якщо Третейський суд визнає обґрунтованість такої заяви.
4. Витрати третейського розгляду обчислюються в тій валюті, в якій вони понесені. День оплати витрат і сплати авансу на витрати визначається за правилами пункту 4 розділу II.
|
VII. Витрати сторін
1. Кожна з сторін має сплачувати свої витрати, що вказані у пункті 3 розділу I . Витрати, понесені стороною, на користь якої було винесено рішення, у зв'язку із захистом своїх інтересів перед Третейським судом (витрати на відрядження сторін, гонорари адвокатів тощо) можуть бути покладені на протилежну сторону в тій мірі, в якій Арбітражний суд визнає їх обґрунтованими і розумними.
2. Як виняток із правил, встановлених у розділах V - VII , Третейський суд може стягнути на користь однієї із сторін з другої сторони зайві витрати, що були понесені першою внаслідок недоцільних або несумлінних дій другої сторони. Під такими діями маються на увазі, зокрема, дії, що призвели до невиправданої обставинами справи затримки процесу.
|
|
|
 |
 |
 |
|
|